Swap Graph, kopec osobností a jedna krásna sobota!

02.05.2024

Autor: Jakub Mišík
Fotografie: Katarína Kissová

Jarná autogramiáda Slovenského klubu zberateľov autogramov, ktorá sa konala v sobotu 27.4.2024 bola už piatou v poradí pod novým vedením. Na Vajnorskej 21 sme v stredisku kultúry Nové Mesto v Bratislave privítali rekordný počet hostí, keď zúčastnených zberateľov svojim autogramom potešilo až 45 osobností rôzneho charakteru.

Novinkou podujatia bola Swap Graph, alebo teda "výmenná stena", pri ktorej sa počas celého dopoludnia vystriedalo mnoho zberateľov. Samozrejme som nechýbal ani ja a v mojej zbierke už pristál Ján Pisančin – známy ako Ander z Košíc. Jeho humor som mal rád už ako dieťa, keď som jeho šou sledoval spolu s rodičmi a baví ma dodnes. Verím, že podobnú radosť z autogramu mal aj zberateľ, ktorý si vzal hokejistu Tomáša Pobežala, ktorého som na "výmennú stenu" zavesil ja.

Náš klub spája zberateľov autogramov najrôznejšieho charakteru, preto sa aj zoznam pozvaných osobností niesol v podobnom duchu. Už tradične medzi nás zavítali hokejisti a futbalisti, premiéru si u nás "odkrútili" i hokejistky. Po minulých stretnutiach opäť nechýbali ani paraolympionici. Po prvý krát sme privítali mladé reprezentantky v synchronizovanom plávaní, naše pozvanie prijala aj gymnastka, atlétka, ale aj bývalí reprezentanti v hádzanej. Ani nadšenci kultúry nezostali o nič ochudobnení. Čakala na nich plejáda skvelých hercov, hudobníkov, spisovateľov a kreátor a motivátor František Maretta.

Osobností bolo naozaj požehnane, tak si ich poďme predstaviť pekne podľa kategórií. Začnime športom. Hokejistov reprezentovali brankár Samuel Baroš a dvaja útočníci Martin Hrbáčik a Denis Hudec. Premiéru mali u nás aj hokejistky, konkrétne z klubu HC ŠKP Bratislava prišli Laura Jancsóová, Lucia Ištocyová, Ema Gálisová, Hana Fančovičová a Emília Leskovjanská. Na futbalový trávnik sme mohli myslieť pri stretnutí s Tomášom Stúpalom a Ladislavom Peckom. Spája ich reprezentačná kariéra, klubové farby ŠK Slovan Bratislava a od uplynulej soboty aj účasť na našej klubovej autogramiáde.

Fakt, že nás niektoré osobnosti poctia svojou návštevou opakovane, je hádam dôkazom dobrého vedenia klubu. Po dvoch rokoch nás totiž navštívila Henrieta Farkašová, paraolympijská víťazka v zjazdovom lyžovaní. Tento krát si priviedla i hviezdnu posilu Petru Smaržovú, ktorá na Paraolympiáde v Soči 2014 získala bronzovú medailu. Mladučké reprezentantky v synchronizovanom plávaní priviedla ich trénerka Monika Thuringerová. A tak nám možno svoje prvé autogramy rozdali Chiara Diki, Lea Anna Krajčovičová a Žofia Strapeková.

Veľkým lákadlom pre zberateľov autogramov olympijských medailistov bola pani Marianna Némethová-Krajčírová, ktorá na LOH Tokyo 1964 a LOH Mexiko 1968 vybojovala dve strieborné medaily v gymnastike. Svoju bronzovú medailu z majstrovstiev sveta v atletike priniesla ukázať pani Mária Mračnová(rodená Faithová). Podarilo sa jej ju vybojovať v disciplíne skok do výšky. Premiéru na našej autogramiáde zažila hádzaná, tento kolektívny šport reprezentovali manželia Tomáš Kuťka a Jana Kuťková, Jana Stašová a Mária Ďurišinová.

Už tradične sme mali na autogramiáde aj kvalitné herecké obsadenie. Množstvo autogramov rozdali Simonetta Hladká, Renáta Jánošík Rýniková, Karin Azdimová, Jakub Ružička, Ladislav Ladomirjak, Dušan Cinkota, Lukáš Jurko a Krištof Zachar. O hudobné vystúpenie sa postarala Nikka Kusendová. Mikrofón vystriedali za fixky a pridali sa ku ďalším podpisujúcim sa hudobníkom ako Melissa "Mandy" Marušková, Jana Kothajová (Janais), Teri Čikoš, Richard "Ricco" Šarkozi, Ivan Štroffek, Dawe White, Peter Luha, Martin "Fefe" Žúži (Hex) a Branislav "Bejzo" Bajza (Polemic).

Malú knižku s rozprávkami na dobrú noc "Nám sa ešte nechce spať" mi podpísal Daniel Hevier, ktorý nakreslil slniečko a pridal venovanie mojej malej neterke. V kategórií spisovateľov nebol sám, spoločnosť mu robila poetka Mirka Ábelová a historik Ivan Mrva.

Krásne zberateľské dopoludnie nám mnohým prinieslo aj možnosť vymeniť prebytočné autogramy za také, ktoré nám v zbierke ešte chýbali. Tento spôsob získavania autogramu mám veľmi rád, lebo pri osobnom stretnutí sa to nezaobíde bez rozprávania zážitkov, vychutnania si dobrej kávičky, či podania rúk pri dohode. Je to výnimočné, nakoľko máte možnosť stretnúť veľa zberateľov, z ktorých mnohých dovtedy poznáte "iba" ako "zelenú bodku" v messengeri.

Po samotnom stretnutí viacerí z nás nezapreli svoje "zberateľské JA" a rozpŕchli sa "loviť autogramy" na priateľský zápas Slovenska a Česka. Iných zlákala akcia "Futbal v meste" a presne takto to má u zberateľa autogramov byť. Po návrate domov som zapol internet, uvidel som príspevky zúčastnených zberateľov a uvedomil si, aký to bol výnimočný deň! Verím, že podobný nás čaká aj v sobotu 23. 11. 2024 opäť v Stredisku kultúry Nové Mesto na Vajnorskej 21 v Bratislave. Už teraz sa na vás veľmi tešíme!

Klub Zberateľov Autogramov
Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!